تبلیغات
دانلود خور - حداد عادل: در سیاست خارجی ما حل مسئله تحریم اولویت قرار دارد/ مشکل ما با آمریکایی‌ها اصل انقلاب است

دانلود خور

خورنده ی دانلود

حداد عادل: در سیاست خارجی ما حل مسئله تحریم اولویت قرار دارد/ مشکل ما با آمریکایی‌ها اصل انقلاب است

حداد عادل به قید قرعه پشت تریبون رفت و ضمن تبریک به مناسبت مبعث پیامبر اکرم(ص) گفت: در داخل کشور می‌دانیم که در سیاست داخلی مشکل اقتصادی امروز مشکل مهمی است و برای همه کاندیداها اولویت دارد.

وی در ادامه افزود: مسلم است که مشکل اقتصادی با تحریم‌ها ارتباط دارد، البته ما اعتقاد داریم با مدیریت بهتر می‌شود این تحریم را تخفیف داد و آثار آن را کم کرد. در سیاست خارجی ما حل مسئله تحریم اولویت قرار دارد، مهم این است که چگونه، بعضی‌ها اینطور عنوان می‌کنند که مشکل، مشکل مدیریتی است و مشکل ظرفیت‌های دیپلماتیک است لذا اگر شخصی برود و شخصی بیاید این مشکل حل می‌شود، بعضی گمان می‌کنند که با لبخندی به تحریم کنندگان و دم کدخدا را دیدند مشکل حل می‌شود، بعضی مشکل را عمدتا به گردن دولت فعلی می اندازند اما بنده اینطور فکر نمی‌کنم.

حداد عادل ادامه داد: همه می‌دانند که مسئله هسته‌ای بهانه است ما آن روزی هم که فعالیت هسته‌ای نداشتیم در تحریم بودیم و دشمنان ما هم بهتر از ما می‌دانند فعالیت هسته‌ای ما نظامی نیست، بنده صریح عرض می‌کنم که مشکل ما با آمریکایی‌ها اصل انقلاب است، چون ما خواهان استقلال بودیم و به آن رسیده‌ایم و بر سر استقلال پافشاری می‌کنیم با ما مخالفت می‌کنند، چه استقلال فکری و فرهنگی و چه استقلال سیاسی، از روز اول انقلاب نسبت به ما همین نظر را دارند، تحریم داماتو قبل از فعالیت‌های هسته‌ای بود، روز اول انقلاب که ما فعالیت هسته‌ای نداشتیم و حقوق بشر مطرح نبود و حمایت از تروریست را به ما نچسبانده بودند آنها چندین میلیارد پول ما را در هفته‌های اول پس از پیروزی انقلاب مسدود کردند و هنوز هم پس نداده‌اند.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: به نظر من پایه اصلی حل مشکل تحریم این است که ما از موضع عزت و اقتدار عمل و مذاکره کنیم، ممکن است ملتی کاملا در فشار باشد اما اقتدار خود را حفظ می‌کند و پیروز می‌شود ( ماننده ویتنام در برابر آمریکا)، ما با وحدت، همت، مدیریت و با روحیه عزت مدارانه ملت خود می‌توانیم از موضع قدرت در برابر تحریم‌ها مقاومت مدبرانه کنیم، همان کاری که امام (ره) در زمان جنگ کرد.

وی ادامه داد: وقتی که صدام به ما حمله کرد امام(ره) عقب نشینی نکرد فرمود " جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما در این مبارزات است" امروز هم مقام معظم رهبری شبیه به آن را می‌فرمایند که این تحریم تحریم تحمیلی است و عزت و شرف ما در گرو مقاومت اقتصادی است، آمریکایی‌ها روزی با ما سر میز مذاکره واقعی می‌نشینند که بدانند ما در برابر فشارهای آنها دستهایمان را به علامت تسلیم بلند نخواهیم کرد، ملت پشتیبان ماست و ما از عزت و استقلال خودمان دست نخواهیم کشید ( مثال رفتاری که آمریکا با چین داشت 40 سال آمریکا تلاش کرد چین را نادیده گرفت اما دید چین محکم سر جای خود ایستاده لذا آمریکا آمد با چین تعامل کرد).


جلیلی درباره اظهارات حداد عادل گفت:  نظری ندارم.

قالیباف: بحث مدیریت در حوزه دیپلماسی کلیدی است

قالیباف نیز گفت: جناب آقای حداد ما بحثی با آرمان‌ها و اهداف‌ها حرکت حق طلبانه نداریم. شما فرمودید با مدیریت این موضوع حل نمی‌شود از قضا من معتقدم حوزه دیپلماسی ماست که نمی‌تواند سیاست خارجی ما را آن طور که شاید و باید با کمترین هزینه و بیشترین منافع پیش ببرد لذا بحث مدیریت در این‌جا کلیدی است. 

عارف: شما فرمودید از موضع اقتدار و عزت مذاکره کنیم. چگونه و در چه شرایطی می‌توانیم به این موضوع برسیم؟

عارف از حداد عادل پرسید: شما فرمودید از موضع اقتدار و عزت مذاکره کنیم. چگونه و در چه شرایطی می‌توانیم به این موضوع برسیم تا مذاکره متعادلی داشته باشیم؟

غرضی: آقای دکتر عزت و اقتدار کشور مربوط به استعداد داخلی کشور است یا مکتوب در کتاب است؟

غرضی خطاب به حداد عادل گفت: آقای دکتر عزت و اقتدار کشور مربوط به استعداد داخلی کشور است یا مکتوب در کتاب است؟ شما زحمات زیادی در آموزش و پرورش کشیدید اما آموزش و پرورش ما و آموزش عالی ما جوانان را حتی در سن 27 سالگی به اشتغال نمی‌رساند، وقتی آموزش و پرورش شما توانایی شکوفایی استعدادهای جوانان را ندارد چگونه می‌خواهید بگویید که ما عزت و اقتدار داریم.

وی ادامه داد: ما در زمینه نفت، ارتش، سپاه و امنیت داخلی عزت و اقتدار داریم اما در بقیه زمینه‌ها اگر اشاره به چیزی می‌کنید باید بگویم این کشور بعد از این که تولیدات خود را به دنیا تزریق کرد و بازارهای دنیا را گرفت نیکسون مجبور شد پای صحبت چین بنشیند لذا اقتدار در شعار و کاغذ نیست بلکه در عزت تولیدی است که هر کشور برای خود دارد.

رضایی: آقای حداد شعاری صحبت می‌کنندمگر می‌شود سرنوشت کشوری را با شعار پشت سرهم گذاشت؟

رضایی درباره اظهارات حداد اظهار داشت: من واقعا تعجب می‌کنم آقای حداد شعاری صحبت می‌کنند. مگر می‌شود سرنوشت کشوری را با شعار پشت سرهم گذاشت؟ ما حتی حق نداریم یک دقیقه وقت مردم را بگیریم، ما در کشور گرفتار دو گروه شده‌ایم. گروه اول که شعار مقاومت می‌دهد مانند گروهی که در زمان اجرای خرمشهر در دست دشمن در تهران نشسته و شعار می‌دادند و گروه دیگر معتقدند که تحریم اقتصادی پدر ما را درآورده و باید تسلیم شویم.

وی درباره اظهارات حدادعادل که گفت زمانی آمریکا کنار می‌آید که ما مقاومت کنیم، گفت: ما تا چه زمانی باید مقاومت کنیم؟ آیا باید مقاومت کنیم تا مردم گرسنه بمانند؟ یا اینکه مقاومت کنیم تا تحریم‌ها بیشتر اثرش را نشان دهد تا الان 30 یا 40 درصد اثر تحریم‌ها را دیده‌ایم و آمریکا به دنبال وقت کشی است تا تحریم‌ها اثر خود را برما بگذارد.

رضایی افزود: آیا ما نمی‌توانستیم کاری کنیم که آمریکایی‌ها چین و روسیه را با خود همراه کنند، آیا ما نمی‌توانستیم کاری کنیم که آمریکا در دیپلماسی شکست بخورد؟ مقاومت کردن باید منتج به نتیجه شود و آمریکا بفهمد تحریم‌ها بی اثر بوده یعنی تولید را  راه بیندازیم و گرانی و بیکاری را حل کنیم. ما به چه زبانی بگوییم که اقتصاد هم نظام را حفظ می‌کند و هم زندگی مردم را بهبود می‌بخشد.

وی گفت: مسئله اقتصاد امروز راه برون رفت ما از مذاکرات است و زمانی که بتوانیم به آمریکا ثابت کنیم که روی پای خود ایستاده‌ایم و تحریم‌ها هیچ اثری بر گرانی و بیکاری ندارد آن‌ها آماده مذاکره خواهند شد که این مذاکره نیز باید قوی باشد یعنی اول باید کارآمدی اقتصادی و ظرفیت‌های کشور را نشان دهیم اما اگر ببینند که امروز هزار تومان ما سیصد تومان شده می‌فهمند که ما داریم شعار می‌دهیم اما وقتی ببینند با قدرت جلو می‌رویم آماده مذاکره منصفانه با ما خواهند شد این که ما می‌خواهیم مقاومت کنیم درست است اما این مقاومت باید مشروط بر بهره برداری از آن خواهد بود. 

ولایتی: طی سی و اندی سال گذشته، هیچ گاه نبوده که با مشکلی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه نباشیم

در ادامه ولایتی گفت: عرضم این است طی سی و اندی سال گذشته، هیچ گاه نبوده که با مشکلی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه نباشیم، در طول جنگ 8 ساله بیش از 40 کشور از عراق حمایت می‌کردند و همسایه شرقی ما افغانستان تحت اشغال روس‌ها بود و در غرب، عراق با حمایت 40 کشور به ما حمله کرده بود که در این شرایط دیپلماسی ما شکل گرفت و ما توانستیم ضمن کمک به افغانستان برای شکست شوروی، در عین حال دیپلماسی جنگ و مذاکره را راه انداختیم که سخت‌تر از وضعیت امروز بود لذا مقاومت توام با تدبیرباشد یعنی در برابر زیاده خواهی آن‌ها بایستیم و چاره جویی تدبیر کنیم.

روحانی گفت: بنده صحبتی ندارم.

حدادعادل: مشکلات با مدیریت حل نمی‌شودمدیریت در دیپلماسی به عزت و قدرت ملی پشت گرم است

حداد عادل در پاسخ به قالیباف گفت: منظورم این است که فقط مشکلات با مدیریت حل نمی‌شود بلکه مدیریت در دیپلماسی به عزت و قدرت ملی پشت گرم است.

وی در پاسخ به عارف اظهار داشت: آقای عارف که سوال می‌کنند چگونه به عزت می‌رسیم باید بگویم رهبری راه را که همان جهاد اقتصادی، مقاومت اقتصادی و حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی است به ما نشان دادند بنده که می‌گویم مقاومت کنیم شعار نمی‌دهم ما باید بنیان‌های اقتصاد کشور را تقویت کنیم و ملت ما با عزت سر میز مذاکره بنشیند.

حدادعادل: در هر شرایطی تدبیر و مدیریت می‌تواند کار را بهتر کند

حداد عادل درباره اظهارات ولایتی نیز گفت: اینکه آقای ولایتی می‌گویند در گذشته دیپلماسی سخت‌تر بوده است باید بگویم امروز به دلیل قوت و اثر بالای نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان دشمنی دشمنان با ما شدیدتر شده است که بیداری اسلامی نمونه‌ای از آن است، البته در هر شرایطی تدبیر و مدیریت می‌تواند کار را بهتر کند.

وی در این جا ادامه داد: بد نیست به یک نمونه ضعف در دولت‌های گذشته خطاب به آقای خاتمی اشاره کنم یک کتابی است با عنوان مبانی نظری و مستندات برنامه چهارم توسعه عبارتی در این کتاب وجود دارد که می‌گوید در حال حاضر به نظر می‌رسد با بروز بحران در دو عرصه داخلی و خارجی کشور نمی‌توان ایران را یک قدرت در عرصه جهانی تعبیر کرد در شرایط جدید حتی نمی‌توان کلمه قدرت ملی را درباره ایران به کار برد لذا بنده عرض می‌کنم که این مواضع را نمی‌توان به کار برد و ما روزی که می‌توانیم از طریق دیپلماسی مسئله را حل کنیم که این جور مواضع را نگیریم.

حداد عادل گفت: قدرت ملی ما قدرت منطق، صداقت، عدالت طلبی، انسان دوستی، ظلم ستیزی و حمایت از مظلوم است و امام که انقلاب را به پیروزی رساند دست خالی در نجف بود و دشمنش شاه همه چیز داشت اما امام با همین اوصاف در کشور صاحب اقتدار شد و به پیروزی رسید و در کشور اثر کرد.

وی ادامه داد: ما در عرصه بین‌المللی نیز با منطق، مقاومت و جهاد اقتصادی می‌توانیم بر تحریم‌ها غلبه پیدا کرده و آن را به فرصت تبدیل کنیم.


عارف: سوال من از حداد این است که وقتی رئیس مجلس بودند و قانون برنامه را تصویب کردند چرا مجددا اصلاح نکرده‌اند؟ 

در ادامه عارف در تذکر به حداد عادل گفت: دفعه قبل هم حداد مسائلی را راجع به کتاب مبانی نظری برنامه چهارم گفتند. یک نویسنده‌ای این کتاب را تهیه کرده اما بحث این است که آیا این کتاب مبنای برنامه قرار گرفته یا خیر؟ سوال من از حداد این است که وقتی رئیس مجلس بودند و قانون برنامه را تصویب کردند چرا مجددا اصلاح نکرده‌اند؟ 

حدادعادل: همان موقع برخی موادش را اصلاح کردیم

حداد عادل در پاسخ به عارف اظهار داشت: همان موقع به دلیل اینکه قانون برنامه را از جهت این مبانی اشکال داشتیم از شورای نگهبان برگرداندیم و برخی موادش را اصلاح کردیم که یکی از آن‌ها به مسائل اقتصادی مربوط بود و ما معتقد بودیم که این مبانی در آن اثر کرده است و 100 نفر از نمایندگان مجلس نامه نوشتند که از رئیس‌جمهور وقت که آقای خاتمی بود سوال کنند که چرا چنین کتابی از طرف سازمان برنامه و بودجه به دولت شما به عنوان مبانی نظری برنامه چهارم مطرح شده است؟


طبقه بندی: متفرقه،

[ شنبه 18 خرداد 1392 ] [ 03:01 ب.ظ ] [ احسان ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه