تبلیغات
دانلود خور - قالیباف: محیط بین الملل مرتب درحال تغییر است / ما باید به روز، با درایت و تحلیل صحیح حرکت کنیم

دانلود خور

خورنده ی دانلود


قالیباف: محیط بین الملل مرتب درحال تغییر است / ما باید به روز، با درایت و تحلیل صحیح حرکت کنیم

در ادامه مناظره "محمد باقر قالیباف" بعنوان دومین کاندیدا پشت تریبون رفت و ضمن تبریک عید سعید مبعث به همه ملت ایران گفت: اجازه می‌خواهم بحث را از سیاست خارجه شروع کنیم که نکته مهم و جدی امروز ما می‌تواند باشد و نقشی کلیدی برای اداره کشور داشته باشد. 

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اول این نکته را اشاره کنم که ما در سیاست خارجی چه هدفی را دنبال می‌کنیم؟ سیاست خارجی ما باید منافع ملی امنیت ملی و هویت دینی و انقلابی ما را تضمین کند، یعنی این مسئله رسالتی برعهده سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی کشور است. 

قالیباف اظهار داشت: در حوزه سیاست خارجی همچون سایر حوزه‌ها مثلا اقتصاد و فرهنگ نباید دستگاه دیپلماسی ما خارج از سند چشم انداز و سیاست‌های کلان برنامه حرکت کند و این خودش اولین اشکال است که باید براین مدار حرکت کنیم، این جا مهم این است که تأکید کنیم دستگاه دیپلماسی ما که مدیریت اجرایی تحقق این اهداف را دارد چه وضعیتی دارد؟ 

وی تصریح کرد: بنده معتقدم که حوزه دیپلماسی ما در سالیان گذشته نتوانسته در تحقق اهداف سیاست خارجی کشورمان موفق باشد، بعنوان مثال شما نگاه کنید که در حوزه اقتصادی و یارانه‌ها کسی با دادن یارانه مخالف نیست و همه با آن موافقند اما هنگامی که وارد اجرای آن شدیم ضعف‌هایش دیده شد و ما دقیقا در حوزه سیاست خارجی هم در رویکردها دچار اشکال نیستیم، بلکه در حوزه دیپلماسی که می‌خواهد آنها را تحقق دهد و وزارت خارجه و بحث مربوط به امنیت ملی ما که باید در تحقق اینها حرکت کنند نکته مهمی بوده که باید به آن توجه کرد چرا که اینجا نقطه چالش ما است. 

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: بنده بر این موضوع تأکید دارم که ما نیازمند یک تغییر در رویکردهای مدیریتی برای اداره جامعه هستیم یک بخش آن شامل سیاست خارجی هم می‌شود که ما در این بخش کارنامه قابل قبولی در حوزه دیپلماسی که تحقق برنامه‌ها است نداریم. 

قالیباف گفت: البته بنده این را بگویم که زحمات دیگران جای خود را دارد محیط بین الملل مرتب درحال تغییر است و لذا ما باید به روز به هنگام با درایت و با تحلیل صحیح حرکت کنیم. 

وی با بیان اینکه بنده برای حوزه دیپلماسی 5 محور جدی را در نظر گرفته‌ام، ادامه داد: تحقق در انسجام داخلی اولین محور است، ما باید بدانیم دولتی که در درون کشور خودش مورد قبول و تحسین مردم خود نباشد در پشت هیچ میز مذاکره‌ای و چه مقاومت و استقامت مورد توجه مردم دنیا قرار نخواهد گرفت، بنابراین ما باید توجه کنیم که ابتدا در درون کشور یک الگوی درست داشته باشیم. 

قالیباف به دومین محور سیاست خارجی دولت احتمالی‌اش اشاره کرد و گفت: دیپلماسی فعال منطقه گرایی مطابق برنامه است و جزو مزیت‌های نسبی سیاست خارجی ما هم بوده و دیپلماسی منطقه گرایی نقطه قوت ما است که باید به آن توجه کنیم. 

قالیباف فعال کردن دیپلماسی اقتصادی را بعنوان سومین محور بیان کرد و گفت: به نظر بنده ما در حوزه دیپلماسی اقتصادی یا تعطیل بوده‌ایم و یا اگر تعطیل نبودیم کارنامه مشخصی را ندیده‌ایم و اگر کارنامه مشخصی هست آن را بشنویم خوب است. 

وی تأکید کرد: باید به حوزه دیپلماسی به طور جدی توجه کنیم؛ محور پنجم نیز راهبرد مقاومت مقتدرانه و رقابت هوشمندانه است. 

در ادامه "محمدرضا عارف" در پاسخ به اظهارات قالیباف گفت: در دو مناظره قبل شما بیشتر بر روی توانایی‌تان در مدیریت بخشی تأکید کردید که یکی از مشکلات امروزه ما بخشی دیگری است که مدیران ما حتی الامکان تلاش می‌کنند مشکلات بخش خودشان را حل کنند.  

وی ادامه داد: درباره الگوی اسلامی ایرانی معماری که جلسه قبل شما اشاره کردید باید شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام کند سوالم این است که شما مدیر اجرایی در این بخش بوده‌اید، آیا نمی‌توانستید پیشنهاد دهنده این مسئله باشید چرا که بخش اعظم مصوبات را دستگاه‌های اجرایی پیشنهاد می‌دهند. 

وی تصریح کرد: با این بخشی نگری که ما فقط پروژه‌های عمرانی تهران را دنبال کنیم آیا از برخی مشکلات و مسائل دیگر استان همچون محیط زیست غافل نمی‌شویم؟  عارف: شما تراکم را برای انجام پروژه‌های عمرانی شهر تهران پیش فروش کرده‌اید، آیا این مسئله صحت داد؟

عارف اظهار داشت: در زمان شهرداری شما قیمت زمین در تهران حدودا شش برابر شده است، آیا فروش تراکم در تهران در افزایش قیمت زمین سهیم بوده است یا خیر؟ نکته‌ای که اخیرا به کرات گفته می‌شود این است که شما تراکم را برای انجام پروژه‌های عمرانی شهر تهران پیش فروش کرده‌اید آیا این مسئله صحت داد؟ 


قالیباف: تکذیب می‌کنم

قالیباف گفت: بنده همین جا این مسئله را تکذیب می‌کنم. 

عارف ادامه داد: لطفا اجازه بدهید سوال بنده تمام شود؛ من در دو بخش خدمت شما بوده‌ام و فعال بوده‌اید، سوالم این است که ریاست جمهوری یک مدیریت فرابخشی می‌خواهد، خواهش می‌کنم توانایی خودتان را در این بخش به استحضار مردم برسانید!

در ادامه نوبت "سید محمد غرضی" رسید تا اظهارات خود را در پاسخ به قالیباف بیان کند. 


غرضی: هیچ کشوری با تغییر اشخاص، ذهن و رفتارش نسبت به ما عوض نمی‌شود

وی اظهار داشت: در طول این دوره 16 ساله‌ای که ما در دولت بودیم، این کلمه را یاد گرفتیم که سیاست خارجی انعکاس استعداد داخلی است، با اینکه ما برویم و به کشوری بگوییم ما می‌خواهیم سیاستمان را عوض کنیم یا اینکه نامه‌هایمان را جدا بنویسیم و فردی را پیدا کنیم که نامه‌ای بنویسد، هیچ کشوری با تغییر اشخاص ذهن و رفتارش نسبت به ما عوض نمی‌شود و تصور نکنید که اگر سیاست خارجی کشور موفق بوده یا نبوده به اشخاص مربوط است. 

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: این مسئله به استعداد داخلی مربوط می شود شما کشوری هستید که واردات بسیار زیاد و گرفتاری‌های اجتماعی فراوانی دارید، بخواهیم سیاست خارجی را تغییر بدهیم باید در ابتدا استعداد داخلی را تنظیم کنید اینکه بنده بگویم که دولت عوض شده است و من می‌روم به فلان کشور می‌گویم که سیاست عوض شده است هیچ کس چنین چیزی را در دنیا قبول نمی‌کند. 

غرضی ادامه داد: با اینکه استعداد داخلی تغییر چندانی پیدا نکرده به نظرم پیشنهادات شما عملی نیست و اگر هست این مسئله را بگویید؛ درباره سیاست داخلی آیا شما استعداد جمعی را در عقبه خود دارید که بتواند مشکلات سیاست داخلی را حل کند یا خیر؟ اگر چنین امکان و استعدادی وجود دارد لطفا توضیح بدهید.


رضایی: سوالی ندارم

براساس ترتیب کاندیداها نوبت به "محسن رضایی" رسید تا اظهارات محمد باقر قالیباف را نقد کند. 

وی گفت: بنده سوالی ندارم و ایشان سوالات را جواب بدهند. 


ولایتی: تربیت نیروی کارآمد که نیاز به تخصص دارد امری مهم در سیاست خارجی است

"علی اکبر ولایتی" کاندیدای دیگری بود که در پاسخ به اظهارات قالیباف گفت: در حوزه سیاست خارجی قالیباف مطالبی را بیان کردند که نقاط دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه شود. 

وی ادامه داد: مهمترین مطلب تربیت نیروی کارآمد است که نیاز به تخصص دارد بنده که در وزارت امور خارجه بودم دانشکده وزارت امور خارجه را تأسیس کردم که از آن زمان تاکنون حدود 800 نفر کارشناس در امور بین الملل حداقل با آگاهی به دو زبان زنده دنیا تربیت شده‌اند. 

ولایتی تصریح کرد: آن روز که بنده به وزارت امور خارجه رفتم ما حدود 9 سفیر داشتیم، روزی که بنده از وزارت خارجه آمدم تعداد نمایندگی‌ها سفرا کارداران به 136 نفر رسید وبه تدریج این دانشکده بعد از رفتن بنده به حالت نیمه تعطیل درآمد و این رسالت را برای خود قائل نبود. 

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: به اینجا رسید که برای جذب نیرو در وزارت امور خارجه امتحان ورودی گذاشته‌اند، از افرادی که در جاهای مختلف لیسانس علوم سیاسی و یا رشته‌های مربوطه داشتند وارد وزارت امور خارجه می‌شوند درحالی که در آن زمان که دانشکده را تأسیس کردیم از همان ابتدا ورود افراد با گزینش بود و سپس آنان دوره‌های کارآموزی را می‌دیدند.

وی افزود: این مسئله موجب شد پس از مدتی توانستیم دیپلماسی جمهوری اسلامی را که از صفر شروع شده بود، نمی‌توانستیم با دیپلماسی شاه دیپلماسی جمهوری اسلامی را بنا کرد بنابراین از معدود وزارت خانه‌هایی که بعد از انقلاب از صفر شروع کرد وزارت امور خارجه بود. 

ولایتی تأکید کرد: عرض بنده این است که آن مطالبی که شما فرمودید اگر با اینکه تکمیل کنید آیا عزمتان براین است که دوباره کارشناسانی را تربیت کنید که آنان عوامل کار شما در صحنه بین المللی بشوند. 


روحانی: آقای قالیباف در این زمینه که سیاست خارجی کشور ناموفق بوده است، هیچ دوره‌ای را استثنا نکردند

"حسن روحانی" در پاسخ به اظهارات قالیباف گفت: بنده تعجب کردم از بیان آقای قالیباف در این زمینه که سیاست خارجی کشور ناموفق بوده است چون هیچ دوره‌ای را استثنا نکردند به اعتقاد بنده سیاست خارجی در دولت سازندگی یعنی ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی، در شرایطی که ما بعد از جنگ بودیم همان سیاست خارجی بود که توانست تکنولوژی را از خارج وارد کند و وام مورد نیاز را بگیرد. 

وی ادامه داد: همان سیاست خارجی بود که موجب شد باقی مانده سرزمین ما از بعثی‌ها بازپس گرفته شود؛ همان سیاست خارجی بود که با کمک شورای عالی امنیت ملی آن زمان موفق شدیم، همه اسرا را به کشور بازگردانیم؛ سیاست خارجی آن زمان بود که موجب شد صدام درسازمان ملل متحد و در شورای امنیت محکوم شود. 
 
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دوره ریاست "محمد خاتمی" کشور از بحران نجات پیدا کرد در شرایطی که داستان 11 سپتامبر اتفاق افتاد و ایران را متهم کرده بودند، شرایطی که ما دیدیم دو کشور منطقه مورد هجوم قرار گرفتند و ایران همواره جزو لیستی بود که بعد از افغانستان اول ایران یا اول عراق؛ ما دیدیم که کشورمان چگونه توانست با تدبیر و برنامه ریزی کاملا از این مسیر جدا بشود و بالاترین بهره برداری را سیاست خارجی ما انجام داد. 

وی تأکید کرد: دشمن ما در افغانستان و عراق سرکوب شد و ایران سالم باقی ماند و ما توانستیم به مردم افغانستان و عراق کمک کنیم، سیاست خارجی ما در آن 8 سال بسیار موفق بود البته بنده نمی‌خواهم بگویم که در 8 سال اخیر هیچ توفیقی نبوده اما اینگونه کل سیاست خارجی را زیر سوال بردن منصفانه نبود. 


حدادعادل: طرفداران آقای عارف در مدخل ورودی عکس‌های خاتمی را در دست داشتند

در ادامه "غلامعلی حداد عادل" ابتدا ترجیح داد تا توضیحاتی را درباره اظهارات عارف در آغاز مناظره بیان کند. 

وی گفت: بنده می‌خواهم توضیحی درباره مسئله‌ای که عارف گفتند مبنی براینکه در بازار تهران چند نفر اسم وی و خاتمی را آورده‌اند و دستگیر شده‌اند و یا اینکه در تبریز چه اتفاقی افتاده، بدهم. 

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: بنده این مسئله را انکار نمی‌کنم و نمی‌گویم که آقای دکتر خلاف می‌گویند ولی حتما یک سلیقه فردی بوده و اینکه شما اینجا می‌گویید در هر دوره‌ای و حتی اگر خود جنابعالی هم رئیس جمهور شوید ممکن است یک مأموری در تشخیص اشتباه کند.**

وی گفت: بنده هم همان ابتدا عرض کردم که باید جلوی سلیقه‌های فردی را بگیریم؛ بنده الآن خجالت می‌کشم که به آذربایجان بروم. 

"حداد عادل" ادامه داد: همین الآن که ما به صدا و سیما می‌آمدیم طرفداران آقای عارف در مدخل ورودی عکس‌های خاتمی و ایشان را در دست داشتند و شعار می‌دادند و هیچ‌کس هم کاری به آنها نداشت یعنی این نباید این تلقی پیش بیاید که در کشور ما چنین حالتی وجود دارد و فیلم‌های مستندی که این شبها پخش شد آقای خاتمی درباره عده‌ای صحبت کرد و فیلم آن هم پخش شد بنابراین این اتفاق اگر افتاده شرایط کلی کشور ما نیست. **

وی به قسمتی از صحبت‌های حسن روحانی اشاره کرد و گفت: آقای روحانی که اشاره می‌کنند سیاست خارجی موفق بوده بنده هم معتقدم که ما از اول انقلاب تاکنون موفقیت‌های زیادی در همه  دولت‌ها داشته‌ایم و در هر دوره‌ای هم مشکلاتی وجود داشته است، همانگونه که وی اشاره کرد ما در مجلس ششم بودیم، نمایندگان مجلس ششم مرتبط در نطق‌های قبل دستور می‌گفتند که در دوره آقای هاشمی رفسنجانی کشور به بحران کشیده شده بود و می گفتند که آقای خاتمی آمده تا کشور را از بحران نجات بدهد و تقصیرات را بردوش آقای هاشمی می انداختند. **

وی گفت: در آن دوران هم بود که بالاخره دادگاه میکونوس بوجود آمد که رئیس جمهور را از خروج کشور ممنوع کرده بودند و یا مثلا غصه محور شرارت که بوش به ایران نسبت داد بعد از همه آن حرف‌هایی بود که در سیاست خارجی اتفاق افتاد و خوب است که اینها هم گفته شود که تصور نشود که همه کارنامه‌شان 20 است و در یک دوره خاص مثلا زمستانی ایجاد است. 


عارف خطاب به حداد عادل: بالاخره شما موضعتان را اعلام کنید

عارف  در پاسخ به این اظهارات حداد عادل گفت: بالاخره شما موضعتان را اعلام کنید. 

حداد عادل در پاسخ به عارف اظهار داشت: این مسئله بد بود و اینها در دوره چه کسی اتفاق افتاد. 

عارف  اظهار داشت: دشمنان ما بودند، اینکه موضع گیری شفاف دولت در مقابل سیاست خارجی و غرب و آمریکا بود. 

حداد عادل اظهار داشت: بنده می‌خواهم بگویم که اینگونه نیست هر موضع‌گیری که خارج از کشور باشد ما باید آن را به حساب ضعف مدیریت داخل بگذاریم. 


جلیلی: دوره خاتمی، بعد از آن همه همکاری در قضیه افغانستان به ما محور شرارت گفتند

سعید جلیلی در نقد اظهارات قالیباف گفت: بنده دو نقطه را درباره فرمایشات آقای قالیباف عرض می‌کنم، نکاتی که جناب قالیباف در خصوص منطقه گرایی، دیپلماسی اقتصادی اظهار داشتند الان هم موجود است، بحث این است که اینها را چگونه می خواهید انجام دهید چراکه مهم اجرای این مباحث است، نکته دوم که شما به درستی اشاره کردید، سیاست خارجی براساس منافع و ارزش‌ها و منافع یک کشور است سوال من این است که اگر کشوری آن اصول، اهداف و منافعش در تعارض با شما بود، چگونه می‌خواهید با آن برخورد کنید.

وی ادامه داد: در این گزارشی که شما به عنوان برنامه راهبردی نوشته اید جمله ای تحت عنوان برنامه راهبردی دیپلماسی نوشته‌اید که با نگاه شما نمی‌خواند، که اگر ما به دنبال نظمی در جهان هستیم نباید تصویر برخورد ما به گونه‌ای باشد که تصویر آن چالش قدرت‌های هژمون باشد، در صورتی که یکی از بحث‌های اساسی ما در سیاست خارجی ما این است ما این قدرت هژمون در جهان را قبول نداریم و با آن چالش می‌کنیم و خیلی از بحث‌های انقلاب اسلامی در این بخش بود.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما در چالش با نظامی هستیم که امروز می خواهد به زور از سوی چند قدرت خود را بر جهان حاکم کند، اما نکاتی که مطرح شد و بنده هم قبول دارم این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران یکی از رویکردهای بسیار مثبت نظام ما است و دستگاه‌ها باید خود را با این منطبق کنند و بنده نیز این را قبول دارم آن قوت لازم را ندارند، وزارت خارجه ما به دلیل برخی تدابیر که از ابتدای انقلاب صورت گرفته ظرفیت این بار بزرگ سیاست خارجی با آن فاصله دارد و باید خیلی قویتر از این باشد.

جلیلی ادامه داد: نکته‌ای که جناب روحانی مطرح کردند در این بحث باید همه اینها را بررسی کرد و اشاراتی نیز آقای حداد عادل داشتند، گمان می‌کنم نظر آقای حداد عادل که زمانی برخی دوستان شعار همراهی با نظم جهان را دادند و از تقابل های بیهوده باید جلوگیری کنیم پاسخش چه بود؟ پاسخش در دوره هاشمی دو حکم جلب برای ایشان آمد و در دوره خاتمی این بود که بعد از آن همه همکاری در قضیه افغانستان به ما محور شرارت گفتند، نه اینکه حرف آنها درست باشد بحث این بود که این شیوه غلط است اگر ما بخواهیم به این شیوه وارد شویم نتیجه اش آن خواهد شد.

وی ادامه داد: منافع ملی کشور دقیقا بعد از آن دوران حفظ شد، عده‌ای نگران بودند نکند حالا که به عراق و افغانستان حمله شده به ما حمله شود ولی ظرفیتی ایجاد شد که بعد از آن آمریکا هم در افغانستان و هم در عراق زمین گیر شد.

جلیلی در پاسخ به اظهارات عارف مبنی بر جلوگیری از برخورد سلیقه‌ای گفت: اگر ما می‌خواهیم از سلایق جلوگیری کنیم راهش اجرای قانون است، ما با قانون می‌توانیم جلوی سلایق بیاستیم، اگر ما بیاییم در اینجا به صراحت از کسانی که بزرگترین بی قانونی را کردند با افتخار یاد کنیم، این همان دامن زدن به سلایق است یعنی اگر کسی خلاف قانون عمل کرد و ظلمی بزرگ به نظام کرد آن را مبنا قرار دادیم و حتی با افتخار از آنها یاد کنیم این خلاف قانون است.


عارف: سلام به خاتمی جرم است؟

عارف اظهار داشت: به نظر شما سلام به خاتمی جرم است؟ 


جلیلی: راه انداختن فتنه، همان سلیقگی و خلاف قانون عمل کردن است

جلیلی در پاسخ به سوال عارف گفت: عرض من این است که در انتخابات ریاست جمهوری که براساس چارچوب قانونی عمل می‌شود که باید کاندیداها آن را بپذیرند، اگر بعد از انتخابات کسانی خلاف این قانون شروع کرد راه انداختن فتنه در کشور و حمایت از آنها و افتخار کردن به آنها دقیقا این موضوع همان سلیقگی عمل کردن و خلاف قانون عمل کردن است.


عارف: عکس آقای خاتمی خلاف قانون است؟ 

 عارف اظهار داشت: سوال بنده از شما به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی این است که عکس آقای خاتمی خلاف قانون است؟ 


جلیلی: اگر شورای نگهبان انتخاباتی را صحیح دانست، حق ندارند علیه آن مردم را بشورانند

جلیلی ادامه داد: قانون این است که اگر شورای نگهبان انتخاباتی را صحیح دانست و آن انتخابات تایید شد حق ندارند علیه آن مردم را بشورانند، این قانون است، اگر خلاف این شود دیگر از این بی قانونی تر نداریم.


قالیباف: در حوزه دیپلماسی شهرداری کارهای اساسی انجام داده است/ کارنامه دولت سازندگی و دولت اصلاحات در حوزه دیپلماسی اقتصادی چیست؟

قالیباف در ادامه این مناظره در پاسخ به نقد دیگر کاندیداها گفت: در پاسخ به اظهارات آقای عارف ، از قضا بعد از دولت تنها مجموعه‌ای که می‌تواند بخشی نگر نباشد و بزرگترین ظرفیتی باشد که همه ابعادها در آن باشد دولت‌های محلی (شهرداری‌ها) هستند، بعد از دولت همه بخش‌ها است، در حوزه حمل و نقل، در حوزه شهرسازی، در حوزه آی تی، در حوزه فرهنگی و اجتماعی، پس بخشی نگری نیست یک کار جمعی و همه جانبه است من جمله در حوزه سیاست خارجی و در حوزه دیپلماسی عمومی.

وی ادامه داد: در دوره مدیریت بنده در شهرداری تهران با همه شرایط سختی که در روابط بین الملل داشتیم توانستیم مجمع شهرداران آسیایی را با بیش از 100 شهر مهم آسیایی که دبیرخانه آن به طور دائم در تهران باشد راه بیاندازیم، این حاکی از یک دیپلماسی است، امروز شهردار تهران معاونت (یو سی جی ال) در بحث اتحادیه شهرداران جهان است، پس این بخشی نگری نیست و در حوزه دیپلماسی هم شهرداری کارهای اساسی انجام داده است.

قالیباف ادامه داد: در حوزه مربوط به حوزه منابع انسانی آقای ولایتی نکته مهمی را اشاره کردند، در صحبت‌های قبلی نیز عرض کردم نفت و گاز در کشور ما مهم است ولی منابع انسانی از همه مهمتر است، لذا منابع انسانی در همه جا الویت اول ماست، بازگشت نخبگان و تحصیل کردگان و اثرگذاران در متن تصمیم گیری‌ها اساس کار است و موضوعی است که بنده با آن موافقم.

شهردار تهران اظهار داشت: امروز افتخاراتی که در جمهوری اسلامی است این است که 5 یا 6 کشور دنیا را می‌نشینند و با ما حرف می‌زنند، معلوم است که انقلاب اسلامی راه و جایگاه خود را پیدا کرده است. امروز بیداری اسلامی بدون شک تحت تاثیر انقلاب اسلامی است، و ما حتما از این دفاع می‌کنیم؛ اینکه ما هژمون آمریکا را به هم زدیم و توانستیم به دنیا نشان دهیم که ما جلوی آمریکا ایستاده ایم، آمریکایی‌ها می‌گویند قدرت حق است ولی انقلاب اسلامی حرفش این است که حق قدرت است و این افتخار ماست، همینجاست که اسلام اجازه نمی‌دهد ما عزتمان را بدهیم و بنده نیز با اینها کاملا موافقم، جناب روحانی من حرفم در حوزه دیپلماسی است، من دست همه عزیزانی که در سیاست خارجی زحمت کشیده‌اند می‌بوسم.

وی ادامه داد: آن روزی که همه سیاست ما این بود که خودمان را به اتحادیه اروپا نزدیک کنیم و ارتباطمان را قویتر کنیم و نگذاریم سیتره آمریکا در اروپا بیافتد، همه سفارتخانه اروپا در تهران تعطیل شد و همه وزرای خود را بیرون کردند که من این را ضعف دیپلماسی می‌دانم و یا در حوزه اقتصادی حوزه ژئوپولیتیکی ایران مهمترین موفقیت ماست، واقعا کارنامه دولت سازندگی و دولت اصلاحات در حوزه دیپلماسی اقتصادی چیست؟ و امنیت و منافع ملی ما را کجا تامین کرد؟طبقه بندی: متفرقه،

[ شنبه 18 خرداد 1392 ] [ 10:53 ق.ظ ] [ احسان ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه